Polské herecké osobnosti (část druhá)

V minulém článku jsme se zaměřili na významné polské herce, kteří se vepsali do dějin kinematografie. Tvůrce jsme vybírali bez ohledu na to, jestli jsou stále aktivní či již bohužel zemřeli. V navazujícím článku se tentokrát podíváme na herečky, jejichž jména by neměla zůstat zapomenuta a jejichž filmová díla nabízejí pozoruhodný zážitek.

Agata Buzek (*1976)
Agata Buzek se nevěnuje pouze polské filmové tvorbě, ale vystupuje i v zahraničních filmech. Objevila se například v uměleckém snímku Rembrandtova noční hlídka (2007) uznávaného britského režiséra Petera Greenawaye. Získala ocenění Shooting Star na festivalu v Berlinale a cenu za nejlepší ženský výkon v hlavní roli ve filmu Druhá strana mince (2010) na MFF polským filmů v Gdyni.

Ida Kamińska (1899-1980)
Ida Kamińska se věnovala převážně divadlu, ovšem svou nesmazatelnou stopu zanechala i ve filmu. Její nejznámějším dílem se stal československý oskarový snímek Obchod na korze (1965), za nějž byla herečka sama nominována na Oskara za nejlepší ženský výkon v hlavní roli. Jako divadelní režisérka uvedla několik desítek představení a ztvárnila v divadle více než stovku rolí.

Agata Kulesza (*1971)
Agata Kulesza má velmi bohatou filmografii čítající řadu kvalitních filmů. Často vystupuje v dramatech či válečných snímcích. Za svůj výkon ve filmu Růžena (2011) získala cenu Polské filmové akademie pro nejlepší herečku.

Michalina Olszańska (*1992)
Mladá herečka Michalina Olszańska se kromě herectví věnuje rovněž hře na housle, zpěvu a psaní románů. Český divák ji bude nejlépe znát z filmu Já, Olga Hepnarová (2015), v němž ztvárnila titulní roli a získala za svůj výkon Českého lva.

Izabella Scorupco (*1970)
Herečka a modelka v jedné osobě Izabella Scorupco je nejvíce známá svou rolí Bondgirl ve filmu Zlaté oko (1995). Často vystupuje v amerických filmech a koprodukcích. Kromě herectví a modelingu se věnuje zpěvu, vydala hudební album IZA.

Beata Tyszkiewicz (*1938)
Beata Tyszkiewicz proslula svými rolemi v historických kostýmních dramatech. Spolupracovala s více legendárními režiséry (Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland). Získala řadu ocenění a má svou hvězdu na Aleji hvězd v Lodži. Na rozdíl od většiny polských hereček se věnuje výhradně filmu, a v divadle nepůsobí.