Významní žijící polští režiséři

Navzdory velikosti polské kinematografie, která se s ohledem na její národní povahu nemůže (a ani nesnaží) vyrovnat gigantům, jako je Hollywood či Bollywood, se v Polsku narodilo od doby vzniku filmu mnoho fascinujících tvůrců. Někteří z nich se již právem stačili stát legendami, jiní mohou tohoto označení dosáhnout v budoucnosti. Podívejme se nyní na některé žijící významné polské režiséry.

Roman Polanski (*1933)
Polanski zahájil svou tvůrčí činnost v Polsku. Z jeho místní tvorby zaujal především Nůž ve vodě (1962). Polanski stabilně tvoří již přes šedesát let a některá jeho díla se již neodvratně stačila vepsat do dějin kinematografie – za všechny jmenujme psychologický horor Rosemary má děťátko (1968), krimi Čínská čtvrť (1974) s Jackem Nicholsonem či oskarový válečný snímek Pianista (2002).

Agnieszka Holland (*1948)
Holland vystudovala režii na FAMU a měla příležitost spolupracovat s legendami polského filmu, jako byl Zanussi či Wajda. Během své kariéry vytvořila mnoho ceněných filmů a točila i v zahraničí a s mezinárodními hvězdami typu Garyho Oldmana či Leonarda DiCapria. Z její česky zaměřené tvorby zaujala především minisérie Hořící keř o Janu Palachovi.

Jan Jakub Kolski (*1962)
Tento všestranný režisér se dočkal promítání svých děl na mnoha prestižních festivalech, například v Cannes či v Benátkách. Nechává se inspirovat magickým realismem, což se v jeho tvorbě projevuje lyrickým pojetím snímků a hrdiny, kteří nezapadají do světa kolem nich.

Tomasz Bagiński (*1976)
Tomasz Bagiński na sebe upoutal pozornost především svými animovanými filmy. Jeho film Katedrála byl dokonce nominován na Oskara a za film Fallen Art obdržel cenu BAFTA. Podílel se mimo jiné i na vytvoření intra k počítačové hře Zaklínač podle legendární fantasy ságy.